O divadle

Autor: Lucia Dzúriková | 1.12.2014 o 20:47 | Karma článku: 3,27 | Prečítané:  355x

O takom amatérskom. Alebo ochotníckom. O divadle, s ktorým sme s kamarátkami vyrastali. O divadle, do ktorého sme sa tento rok vrátili.

 Aj keď tomu predchádzala veľmi smutná udalosť. Našej režisérke, našej pani učiteľke zo škôlky a hlavne našej tete Majke zomrel v polovici októbra manžel. Chlap v najlepších rokoch. Neviem či mal 55.  Vždy pri takýchto udalostiach musím myslieť na to, aký je ten ľudský život krehký. Jeden deň si tu, zdravý a šťastný, druhý deň dostaneš infarkt s fatálnym následkom.

V našej dedine (alebo mestskej časti )  je zvykom, že každý rok na Vianoce, 24.12 o 20:00 hodine, sa hrá divadlo. U nás v "kulturáku". S mojimi najlepšími kamarátkami sme hrávali snáď od škôlky. Pred štyrmi rokmi, keď som bola v maturitnom ročníku som hrala "poslednýkrát". Aj dievčatá. Všetky sme potom išli na VŠ a divadlo hrávali len "starí". No každý  nasledujúci rok, na Štedrý deň, sme sa stretli na rázcestí pri ihrisku, zapriali sme si "šťastné a veselé" a spoločne sme išli do kultúrneho domu na predstavenie. Vždy nás chytila nostalgia a zaspomínali sme si na "staré dobré časy". Divadlo za tie roky prešlo progresom, od klasického Urbánka, cez Moliéra a Gogoľa až k divadlu, čo pripomína muzikál Chicago. Za každou z týchto inscenácií stála naša režisérka, Majka. Pre ňu bolo a je divadlo životom a kultúrny dom druhým domovom.

Pred mesiacom sme si asi viacerí uvedomili, že Majka tento rok divadlo režírovať nebude. A tak sme dali hlavy dokopy a vymysleli sme alternatívu. Divadlo nacvičíme. Budú to len scénky z predchádzajúcich divadiel, prezentácia a vtipný "pokec" pomedzi. Zapojíme sa aj my, odpadlíčky.

A tak poctivo chodíme na skúšky a trénujeme. (A frfleme, keď sa nám nechce ísť do tej zimy do KD). Pamäťové stopy fungujú a divadlo pomaly napreduje. Určite to nebude také dokonalé, ako bolo predtým. A asi ani náš "Bednárik" sa na to nepríde pozrieť. Ale bude to divadlo pre ľudí. Pretože tradície treba zachovávať. Hlavne tie pekné.

 V piatok idem na inštruktorský lyžiarsky kurz, a potom konečne šup-šup do práce. Lebo už mi je dlho doma. Tak nech len pekne sneží a nech aj na Vianoce kráčame na predstavenie po ľade a nie po blate. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?